Povinná dokonalost
Možná to znáte " Moje výkony nejsou nikdy perfektní, nejsou dokonalé, mohlo by to být vždy lepší".
A když se to povede, pak je to přeci jen samozřejmost.
A když se to nepovede, je to málem konec světa.
Pokud to takto prožíváte, pak se může jednat o povinnou dokonalost.
Povinná dokonalost je psychologický koncept, který odkazuje na tendenci jedince usilovat o dokonalost ve všech aspektech svého života a mít příliš vysoká očekávání sama k sobě.
Jedinec s povinnou dokonalostí se často snaží vyhovět přísným standardům a očekáváním, která si sám pro sebe stanovuje nebo která cítí, že by něj mohli klást druzí.
Z psychologického pohledu se povinná dokonalost často spojuje s určitými charakteristikami, jako jsou přehnaná sebekritičnost, strach z chyby, potřeba schválení od ostatních a obavy z selhání.
Takovýto člověk se může bát ukázat své nedokonalosti nebo zranitelnost, protože se obává, že by to mohlo vést k ztrátě lásky, uznání nebo přijetí.
Pokud to tak máme, pak se můžeme dostat do pasti neustálého srovnávání se s ideálem a neustálého snažení dosáhnout nereálných očekávání. To může vést ke zvýšenému stresu, úzkostem, depresím či vyhoření.
Je důležité si uvědomit, že dokonalost je nedosažitelná a že každý má právo na chyby a nedokonalosti.
Někdy nestačí jen uvědomění na racionální rovině, ale také emoční přijetí (prožití) faktu, že nemusím být dokonalý jak bůh …