Zmatenost pojmů

10.12.2020

Psychoterapie x Koučování

  • Psychoterapie se zabývá léčením psychických nemocí, poruch či patologických stavů. Jedná se zde o působení psychickými prostředky - především slovem, podněcováním emocí, vytvářením terapeutického vztahu. Psychoterapie je primárně pomáhající profese mající za cíl zmírnit obtíže a případně odstranit jejich příčiny. Sekundárním cílem je pak i rozvoj osobnosti klienta. 
  • Koučování se nezabývá psychopatologií klienta, ale hledá jeho rozvojový potenciál a zaměřuje se na posilovaní silných a zdravých  stránek jeho osobnosti. Kouč rozhodně nesupluje psychoterapeuta.

Psychologie x Psychiatrie x Psychoterapie

  • Psycholog je odborník vzdělaný v humanitních vědách, vystudoval psychologii na vysoké škole. Psychiatr je lékař, vystudoval medicínu a psychiatrie je jeho další specializace, zakončená atestací z psychiatrie.
  • Psycholog pracuje v pomáhajících profesích s klientem v rámci poradenství. Psycholog nesmí předepisovat léky a psychické nemoci léči primárně slovem.
  • Psychiatr je po studiu všeobecný lékař, který se další přípravou a praxí na psychiatrii teprve specializuje. Psychiatr léčí psychické nemoci primárně pomocí farmakoterapie. Může předepisovat léky, stanovit psychiatrickou diagnózu na základě psychiatrického vyšetření (zde nejlépe ve spolupráci s psychologem), indikuje (žádá) hospitalizaci atd.
  • Psycholog i psychiatr mohou vykonávat psychoterapii, musí však vždy kromě studia na VŠ projít úspěšně vzděláváním právě v psychoterapii (ve vybraném terapeutickém směru), které se obvykle skládá z pětiletého výcviku, speciální teorie a supervizí (desítky hodin odborné práce, konzultované se zkušenějším kolegou supervizorem).

Mentoring x Koučování

  • Mentor je zkušenější "kolega" s mnoholetými zkušenostmi z daného oboru či oblasti. Mentor je "chytřejší" kolega, od kterého méně zkušený přebírá jeho rady a postupy. Mentor často pomáhá v kritických momentech a učí mentorovaného jak je zvládat. Rizikem mentoringu může být "slepé" následování mentora a "ne - rozvoj" vlastního potenciálu mentorovaného.
  • Kouč nemusí být zkušenější ani expert na rozvojovou oblast koučovaného. Kouč neradí, nadává návody. Kouč tako jako mentor působí jako vzor, ale spíše svým způsobem uvažovaní a nahlížení na řešení problémů. Kouč nepředkládá hotové pravdy, ani své zkušenosti, ale podporuje koučovaného v utváření vlastních postojů a v budování kritického myšlení. Koučování by nemělo vytvářet "závislost" na autoritě, ale tuto autoritu objevovat v koučovaném.

Konzultanství x Koučování

  • Konzultant je expert přizvaný klientovi, aby klientovi přinesl odpovědi na jeho otázky. Cílem konzultanta není rozvoj klienta, ale ani dělení se o své znalosti a dovednosti. Konzultant tedy má hluboké znalosti a dovednosti a spíše klientovi navrhuje hotová řešení.
  • Kouč předpokládá, že klient je dostatečně schopný, tvořivý, motivovaný, tak aby sám nalezl vhodná řešení. Koučink podporuje vědomí klienta, že on sám je tím nejkompetentnějším odborníkem na své témata, a že má v sobě všechny potřebné zdroje pro jejich řešení.